سوالات رایج کاربران


چه در قسمت جستجوی صفحات و چه در قسمت جستجوی اخبار عبارت جستجو می تواند شامل هر عبارتی و به صورت یک جمله باشد. اما برای جستجوی دقیق تر بهتر است از کلمات کلیدی که برای شما دارای اهمیت بیشتری است استفاده کنید. مثلا برای پیدا کردن صفحه ای با محتوای موسیقی الف بهتر است از عبارت "دانلود موسیقی الف" استفاده کنید.

الگوریتم جستجوگر فارسجو موارد متعددی را جهت بررسی صفحات در نظر می گیرد. اما از مهمترین مواردی که کاربران می توانند برای بالا بردن امتیاز صفحه خود در جستجوی یک عبارت به کار ببرند شامل جدول ذیل می شود. توجه داشته باشید که این موارد تنها بخشی از ماهیت الگوریتم را تشکیل می دهند و گزینه های دیگری نیز در جستجو لحاظ می شوند که مرتبط با هوش نرم افزار می باشند.

ردیف موارد دارای اهمیت جایگاه ضریب
1 عبارت درج شده در تگ <title></title> کدهای صفحه 2
2 عبارت درج شده در عنوان صفحه فرم ثبت سایت 1
3 شرح عنوان سایت فرم ثبت سایت 1
4 محتوای صفحات پیوندها 0
5 عبارت درج شده در تگ <farsjoo></farsjoo> کدهای صفحه 2

یکی از پارامترهای مهم در الگوریتم جستجوی موتور فارسجو پیمایش محتوای این تگ می باشد. تمامی کاربران می توانند با اضافه کردن این تگ در صفحه ای که در سیستم ثبت کرده اند، سایت یا وبلاگ خود را در فارسجو بهینه سازی کنند. برای مثال صفحه شما شامل یک محتوای موسیقی در مورد یک خواننده می باشد در این حالت مطلوب است که عبارت داخل این تگ به صورت ذیل باشد. لازم به ذکر است این تنها یک مثال است و عبارت موجود در این تگ شامل موضوع سایت یا وبلاگ شما می شود. عبارت داخل این تگ را تا 40 کاراکتر و یکبار در هرصفحه وارد کنید. در صورتی که نمی خواهید این تگ در صفحه شما نمایش داده شود می توانید به صورت ذیل تغییر دهید.

<!--<farsjoo>آرشیو موسیقی های خواننده الف</farsjoo>-->

ما سیستمی را با هدف ارائه اطلاعات عمومی در نتیجه جستجو ایجاد کرده ایم که نسبت به عبارت جستجو، توضیحی ارائه می دهد و در قالب نوشتار به کاربر نمایش می دهد. این توضیح می تواند شامل یک موضوع علمی، تاریخی، فرهنگی، هنری و یا ... شود که شامل یک پاراگراف کوتاه می شود. ممکن است در برخی اوقات توضیح ارائه داده شده به عبارت جستجو مرتبط نباشد اما سعی شده است در اکثر اوقات این توضیح با عبارت جستجو ارتباطی درون وجهی داشته باشد.

این اتفاق ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد اما در حالت کلی در چنین مواردی یکبار دیگر وارد سایت فارسجو شوید و عبارت مورد نظر خود را جستجو کنید. اگر باز هم سیستم در حالت وقفه قرار گرفت ممکن است یا سرعت دسترسی شما به اینترنت بسیار محدود باشد و یا اینکه در آن عبارت خاص مشکلی در عملیات جستجو وجود داشته باشد. در چنین مواردی عبارت مورد نظر را به ما گزارش دهید.

در حالت عمومی هدف ما انجام صحیح و دقیق یک کاربرد بود. ما نمی خواستیم با کمک گرفتن از API های گوناگون دست به چنین اقدامی بزنیم. به همین دلیل شروع فعالیت را بر اساس جستجو در محتوا برنامه ریزی کردیم و در عنوان فارسجو نیز همین را ذکر کردیم اما ممکن است در آینده دست به چنین اقدامی نیز بزنیم.

صفحاتی که به هر شکل دارای محتوای مجرمانه باشند در لیست صفحات قابل جستجوی فارسجو قرار نخواهند گرفت. همچنین صفحاتی که دارای مشکل فنی و ساختاری هستند به نوعی که ممکن باشد برای سیستم فارسجو و کاربر مشکلی ایجاد کنند نیز پذیرفته نخواهند شد. برخی از مهمترین مواردی که در فارسجو به عنوان محتوای مجرمانه شناخته می شوند شامل لیست زیر است:

  • انتشار تصاویر یا مطالب غیر اخلاقی تحت موارد گوناگون
  • توهین به شخصیت ها، قومیت ها و موارد این چنینی
  • شبکه ها و هرگونه سایت های مرتبط با تجارت هرمی
  • هدایت کردن کاربر از سایت یا وبلاگ به صورت خودکار به یک آدرس دیگر
  • سایت هایی که در زمینه همسریابی و موضوعات این چنینی فعالیت می کنند
  • وجود مشکل فنی در ساختار کد به نوعی که از حالت استاندارد خارج باشد

اطلاعات جستجو با توجه به ماهیت آن به هیچ شخص یا نهادی واگذار نخواهد شد مگر در مواردی که اطمینان حاصل کنیم که این محتوا شامل موارد مجرمانه می شود. در این مورد لطفا بخش حریم خصوصی کاربران را مطالعه کنید.

فارسجو در قسمت ابزارها و سرویس ها خدمات گوناگونی را ارائه می دهد در چنین بخش هایی برای دسترسی به یک امکان، نیاز به شناسایی کاربر است. از همین رو برای موارد این چنینی ثبت نام در فارسجو الزامی است.

در قسمت "ثبت سایت یا وبلاگ شما" هنگامی که آدرس صفحه مورد نظر خود را در قسمت مورد نظر وارد می کنید سیستم از ثبت مجدد آدرس جلوگیری می کند. در چنین مواردی شما می توانید تشخیص دهید که صفحه شما در فارسجو ثبت شده است یا خیر.

این امر می تواند به 2 دلیل رخ دهد. در حالت نخست ممکن است صفحه شما در فارسجو ثبت شده باشد اما مورد پذیرش قرار نگرفته باشد (در همین بخش قسمت چه صفحاتی در فارسجو ایندکس نمی شوند را مطالعه کنید) و یا در حالت دوم ممکن است صفحه شما ثبت و پذیرفته شده باشد اما صفحات دیگری در عبارت جستجوی شما امتیاز بیشتری را توسط الگوریتم جستجوی فارسجو بدست آورده باشند.

ما می دانیم که وجود صفحات گوناگون باعث پیچیدگی سیستم در حالت عمومی می شود از همین رو ما یک محیط را برای انتشار اختصاصی اخبار برای کاربران خود ایجاد نمودیم. تمامی کاربران می توانند از طریق بخش اخبار فارسجو از رویدادها و وقایع فارسجو اطلاع پیدا کنند. در این حالت نیازی به منبع اطلاعاتی دیگری نیست.

ما رابط کاربری فارسجو را طوری طراحی کرده ایم که علاوه بر مرورگرهای گوناگون در دیوایس های مختلف نیز به درستی نمایش داده شود اما چنانچه در برخی از موارد با چنین مشکلی مواجه شدید می توانید مرورگر خود را UPDATE کنید. با چنین عملی مشکل شما در اکثر مواقع رفع خواهد شد. لازم به ذکر است برای مشاهده سایت فارسجو بهتر است از مرورگرهای: فایرفاکس یا کروم استفاده کنید.