اخبار فارسجو /


نبود برخی از سایت ها در لیست نتایج جستجو

تاریخ ثبت خبر: 1401/10/17 کد خبر: 140024 (خبر مهم)
در ماه های اخیر که حجم جستجوها در فارسجو بسیار زیاد شده است باید بگویم که با برخی انتقادات مواجه شدیم. از جمله مهمترین این انتقادات نبود سایت های ایرانی معروف در لیست نتایج جستجوی فارسجو است. خب در این زمینه باید بگویم که الگوریتم و بات های جستجوگر فارسجو هر سایتی را که بتوانند پیمایش کنند در سیستم ثبت می کنند. به عبارتی سایت های ثبت شده در فارسجو به صورت دستی اعمال نشده اند و حاصل کار الگوریتم پیمایشگر فارسجو می باشند. برای مثال سایت "دیوار" توسط الگوریتم فارسجو بارها مورد بررسی قرار گرفته است اما چون پیمایش کدها در آن به هر دلیلی BLOCK شده است نتوانستیم آن را در لیست نتایج خود ثبت کنیم. بدیهی است که این سایت در گروه سایت های پر بازدید ایرانی است اما ما نتوانستیم آن را پیمایش کنیم. این نکته برای سایت های مهم دیگر نیز مصداق پیدا می کند. ذکر این نکته بسیار مهم است که جستجوگر فارسجو نتایج خود را از گوگل یا ... دریافت نمی کند و کاملا درون سیستمی عمل می کند. الگوریتم فارسجو در حال ارتقاع است و روزانه سایت های بیشتری به لیست نتایج افزوده می شوند. مجتبی گل نوری موسس و مدیر جستجوگر فارسجو.

نظرات پذیرفته شده:   1

فعال شدن سرویس آلودگی هوای تهران

تاریخ ثبت خبر: 1401/4/9 کد خبر: 140023 (خبر مهم)
پس از مشکلی که برای سایت و مجموعه های شهرداری تهران ایجاد شد، سرویس آلودگی هوای تهران فارسجو نیز که اطلاعات خود را از شهرداری دریافت می کرد با مشکل مواجه شده بود. هم اکنون در تاریخ 9 تیر ماه 1401 سرویس آلودگی هوای تهران فارسجو (http://air.farsjoo.com) فعال گردید و خطاهای ایجاد شده مرتفع گردید. از همین رو تمامی کاربران می توانند وضعیت بر خط آلودگی هوای شهر تهران را از طریق این سرویس مشاهده کنند.

نظرات پذیرفته شده:   1

اختلال در سرویس کیفیت هوای تهران

تاریخ ثبت خبر: 1401/3/17 کد خبر: 140022
با توجه به مشکلی که برای وب سایت شهرداری تهران و سرویس های وابسته به آن ایجاد شده است، سرویس http://air.farsjoo.com نیز به دلیل دریافت اطلاعات از سرویس های شهرداری دچار مشکل شده است. از همین رو از کاربران خود درخواست داریم تا بهبود این مشکل صبر کنند. پس با توجه به ایمیل های پی در پی کاربران باید بگوییم که این مشکل از سمت فارسجو نمی باشد و به همین علت نمی توانیم زمان مشخصی را برای برطرف شدن آن ذکر کنیم. ما نیز همانند شما منتظر هستیم!

نظرات پذیرفته شده:   0

تبریک سال جدید و گزارش عملکرد سال 1400

تاریخ ثبت خبر: 1400/12/5 کد خبر: 130022
با تبریک سال جدید خدمت عموم کاربران (البته کمی زودتر!) گزارشی از عملکرد جستجوگر فارسجو را در سالی که گذشت در قالب یک خبر درج خواهیم کرد. خوشبختانه عملکرد سایت در سال 1400 پایدار بود و به غیر از قطعی که مربوط به پشتیبانی سرور بود مشکلی در خدمات عمومی فارسجو ایجاد نشد. محبوب ترین سرویس فارسجو از دید کاربران و تعداد بازدید، جستجو در صفحات و ابزار کیفیت هوای تهران بود. بیشتر انتقادات کاربران از ما در این سال در مورد نتیجه جستجوی صفحات بود. در سال جدید با توجه به سیاست هایی که برای خود در نظر گرفته بودیم و شرایطی که با آن مواجه هستیم سعی بر این داریم که عملیات پیمایش صفحات را بهبود ببخشیم و احتمالا ابزار خاصی را به جمع محصولات فارسجو اضافه نخواهیم کرد. همانند همیشه باید به این نکته مهم اشاره کنیم که ما هیچ و هیچ و هیچ منبع مالی، اسپانسر و کمکی در جهت رشد و توسعه فارسجو نداریم و تمام هزینه ها از جیب مبارک در حال پرداخت است. فارسجو (FARSJOO.COM) یک مجموعه دلی برای من است و تا روزی که بتوانم از آن پشتیبانی خواهم کرد. در ادامه سال خوبی را برای شما آرزومندم و امیدوارم که در سال جدید شرایط عمومی کشور مخصوصا در زمینه مسائل اقتصادی بهبود یابد که البته چندان خوشبین نیستم. مدیریت فارسجو؛ مجتبی گل نوری.

نظرات پذیرفته شده:   2

رایگان شدن تمامی سرویس های رامک

تاریخ ثبت خبر: 1400/5/25 کد خبر: 120022
بررسی استاندارد بودن کدها در سرویس رامک (ramak.farsjoo.com) به شکل کامل رایگان شد. از این پس تمامی کاربران می توانند بدون پرداخت هیچ هزینه ای از سرویس های "رامک" استفاده کنند. لازم به ذکر است در گذشته تنها برای این گزینه مبلغی از کاربر دریافت می شد و بقیه موارد رایگان بودند اما از امروز تمامی گزینه ها به صورت رایگان ارائه می شوند.

نظرات پذیرفته شده:   0

غیر فعال شدن سرویس ارسال ایمیل گروهی (مای میلر)

تاریخ ثبت خبر: 1400/1/5 کد خبر: 110022 (خبر مهم)
با توجه به مشکلات ایجاد شده توسط برخی از کاربران متاسفانه بر آن شدیم که سرویس ارسال ایمیل گروهی (email.farsjoo.com) را غیر فعال کنیم. این امر بر خلاف میل ما بود اما با توجه به شرایط پیش آمده چاره ای جز این نبود. هدف اصلی ما علاوه بر ارائه سرویس های متعدد، ادامه فعالیت سایت اصلی است در این راه هر موضوعی که این روند را دچار مشکل کند از چرخه فعالیت حذف می گردد.

نظرات پذیرفته شده:   0

نقش هوش مصنوعی در جستجوگر ایرانی فارسجو

تاریخ ثبت خبر: 1399/12/19 کد خبر: 100023
با توجه به ماهیت موضوعی جستجوگر فارسجو و سعی آن برای ایندکس صفحات می توان گفت؛ علاوه بر وجود بات هایی برای خزش در صفحات و ایندکس آنها که با توجه به منابع سیستمی موجود در حال فعالیت هستند، راه دیگری را نیز برای ایندکس هر چه بیشتر صفحات در نظر گرفته ایم. فارسجو از طریق هوش مصنوعی سعی کرده است تا از کاربران خود به صورت ساختارمند استفاده کند و به ماشین سیستمی خود در آن زمینه آموزش دهد. به عبارت ساده تر ماشین فارسجو به عنوان یک هوش مجازی در نظر می گیرد که کاربر چه عبارتی را جستجو کرده است و سپس نتایج حاصل از آن جستجو را با عبارت مورد نظر کاربر بررسی می کند. این بررسی در قالب الگوریتم ژنتیک و یک فرایند خارج از پروسه می باشد. چنانچه حاصل این فرایند به صفر میل کند ماشین به خود می آموزد که یا در پیدا کردن صفحه دچار مشکل است و یا صفحه مورد نظر در سیستم ایندکس نشده است. در چنین حالتی با فراخوانی بات آزاد، دستوری مبنی بر جستجو و خزش در صفحات را صادر می کند و موارد دریافت شده در سیستم در هسته سایت ایندکس می شوند. به دلایل مختلف ممکن است این چرخه سیستمی با سرعت کمتری انجام گردد. اما همین مساله سرعت نیز با آموزش ماشین ساده سازی می شود. در این حالت ماشین در بین صفحات جستجو شده ی قبلی، صفحات پیرامون را تحت قالب یک درخت پیوسته بررسی می کند و احتمال دریافت پاسخ در این حالت بالا و بالاتر می رود و نیازی به فراخوانی یک بات آزاد نیست. همه ی اینها را توضیح دادیم که بگوییم پشتیبانی فنی یک جستجوگر محتوا محور وب به چه میزان می تواند پیچیده و گسترده باشد. در حالتی که از موتورهای جستجوی دیگر کپی برداری نشود! به عبارتی شاید صفحات کمتری در موتور فارسجو ایندکس شده باشند اما این صفحات از طریق سیستم و الگوریتم اختصاصی ثبت شده اند و وابسته به جستجوگر چینی دیگری نیستند..!

نظرات پذیرفته شده:   3

دلیل عدم وجود اپلیکیشن اندروید یا IOS

تاریخ ثبت خبر: 1399/12/17 کد خبر: 100022
farsjooبسیاری از تماس هایی که به فارسجو می شود شامل این نکته است که چرا نسخه اندروید و یا IOS فارسجو را توسعه نمی دهید. خب در جواب این سوال ما می بایست در درجه اول این نکته را بررسی کنیم که هنگامی که یک سرویس دهنده در بستر وب در رابط کاربری خود اصول طراحی واکنش گرا را رعایت کرده است و کاربر می تواند به سادگی با وارد کردن یک url به آن دسترسی داشته باشد آیا باز هم نیاز به این امر است؟ با ذکر این مورد که امروزه در نسخه های جدید مروگرهای دیوایس ها کاربر می تواند از قابلیت add to home screen استفاده کند و یک نسخه web view با دسترسی مستقیم داشته باشد. در چنین حالتی شاید بتوان گفت وجود یک اپلیکیشن نه تنها گزینه بدی نیست بلکه می تواند کاربرد بسیاری نیز داشته باشد اما در حالتی که بتوان تمامی OS های این چنینی را پشتیبانی کرد و کاربردی خاص را با توجه به قابلیت های این دیوایس ها در نظر گرفت. مثلا گرفتن عکس در یک اپلیکیشن ثبت آگهی. با ذکر تمام این موارد هدف فارسجو پشتیبانی از نسخه وب اپلیکیشن خود است و در حال حاضر چنین برنامه ای در نظر گرفته نشده است.

نظرات پذیرفته شده:   0

گزارش جستجوگر ایرانی فارسجو در سال 1399

تاریخ ثبت خبر: 1399/11/12 کد خبر: 100021
خوشبختانه یا متاسفانه مجموعه فارسجو بدون هیچ کمکی در حال فعالیت است. کوچکترین کمکی از هیچ شخص یا نهادی به فارسجو نمی شود و به صورت کاملا خصوصی در حال تامین منابع مالی، پشتیبانی و توسعه نرم افزار می باشد. وجود فارسجو برای من همراه است با هزینه های وقتی و مالی متعدد و سنگینی که از سال 1397 تا به امروز در حال پرداخت آنها هستم. چنین امری حاصل نمی شد مگر اینکه فارسجو را همانند فرزندم بدانم. فرزندی که برای آفرینش آن تلاش زیادی کرده ام. در سال 1399 تامین هزینه های سخت افزاری بسیار مشکل شد اما با کمک خدا توانستیم از این گردنه سخت نیز عبور کنیم. همانطور که قبلا نیز گفته شد در سال جاری هدف ما بالا بردن کیفیت محصولات بود و بجز سرویس کیفیت هوای تهران (http://air.farsjoo.com) محصول دیگری به مجموعه اضافه نشد. البته سیستم ارسال ایمیل گروهی (http://email.farsjoo.com) که در گذشته در قالب یک سایت مجزا فعالیت می کرد به محصولات اضافه شد، اما خب محصول سال جاری نبود. در این بین هدف ارتقاع هسته نرم افزار سایت بود، ما می خواستیم در این امر به تعادل برسیم. نسخه جدیدی از سایت اضافه نگردید اما تغییرات گوناگونی در هسته نرم افزار سایت لحاظ گردید و در حال حاضر به این امر نیز دست یافته ایم.
مدیریت فارسجو؛ مجتبی گل نوری

نظرات پذیرفته شده:   0

سرویس جدید، نمایش شاخص کیفیت هوای تهران

تاریخ ثبت خبر: 1399/10/23 کد خبر: 90019 (خبر مهم)
با توجه به شرایط آب و هوایی کشور بر آن شدیم سرویسی را در جهت نمایش شاخص کیفیت آلودگی هوا برای شهر تهران راه اندازی کنیم. تمامی کاربران می توانند از طریق این آدرس: http://air.farsjoo.com به این سرویس دسترسی داشته باشند. لازم به ذکر است که دیتای این سرویس از طریق سامانه های تشخیصی کشور جمع آوری می گردد. با امید به اینکه با ارائه این مجموعه توانسته باشیم سهمی هر چند کوچک در بهبود عملکرد کاربران در رفت و آمد روزانه در خارج از منزل داشته باشیم. هوای پاک سهم همه ایرانیان است.

نظرات پذیرفته شده:   0

نسخه ای جدید از جستجوگر ایرانی فارسجو

تاریخ ثبت خبر: 1399/9/19 کد خبر: 80019
فارسجو نتیجه زحمات ماه ها تلاش من است. در حال حاضر خارج از مشکلات سرور، به نسخه ای متعادل از هسته نرم افزاری آن دست یافته ایم. با توجه به این نکته در حال فراهم کردن مقدمات یک بروز رسانی جدید هستیم. بروز رسانی جدید شامل رفع مشکلات احتمالی و توسعه محصولات فارسجو می شود. همچنین در نظر داریم تا با تقویت بات های سایت، صفحات بیشتری را در فارسجو ایندکس کنیم. همچنین به دلیل بالا رفتن وحشتناک هزینه های مرتبط با سرور و هاستینگ ممکن است مجبور به نمایش تبلیغات در سرویس های فارسجو شویم. البته سعی ما بر این است که چنین تبلیغاتی در سایت اصلی قرار نگیرد و در صورت وجود، به سرویس های زیر مجموعه خلاصه شوند.

نظرات پذیرفته شده:   0

ارائه سرویس جدید مای میلر

تاریخ ثبت خبر: 1399/6/20 کد خبر: 80018 (خبر مهم)
مای میلر سرویسی در جهت ارسال ایمیل گروهی و تبلیغاتی می باشد این مجموعه در گذشته در قالب یک وب سایت جداگانه فعالیت می کرد اما از شهریور ماه 1399 تحت مجموعه فارسجو به آدرس: www.email.farsjoo.com فعالیت خود را ادامه می دهد.

نظرات پذیرفته شده:   3

وجود مشکل و از دسترس خارج شدن سایت

تاریخ ثبت خبر: 1399/6/11 کد خبر: 70017
متاسفانه مدتی است که به دلیل مشکلاتی که در سرور اتفاق افتاده است خدمات سایت با مشکل مواجه شده است. امروز نیز خدمات سایت با خطا همراه بود. با پیگیری های انجام شده مشکلات فوق بر طرف شد و اکنون خدمات سایت در دسترس است. با وجود اینکه مشکلات به وجود آمده از سمت ما نبوده است اما از کاربران خود صمیمانه عذرخواهی می کنیم.

نظرات پذیرفته شده:   1

نمایش آمار لحظه ای ویروس کرونا در نتیجه جستجو

تاریخ ثبت خبر: 1399/5/9 کد خبر: 70016 (خبر مهم)
با توجه به شرایط  بحرانی ویروس کرونا در ایران بر آن شدیم تا آمار لحظه ای و تایید شده ای از ویروس کرونا را در نتیجه جستجو نمایش دهیم. این آمار شامل تعداد بهبود یافتگان، مبتلایان تایید شده و فوتی ها می شود. این سیستم در نتیجه جستجو در دو بخش صفحات ثبت شده و اخبار فارسی نمایش داده می شود.

نظرات پذیرفته شده:   0

گزارشی از سایت فارسجو

تاریخ ثبت خبر: 1399/3/14 کد خبر: 70015
از اسفند ماه سال گذشته تا به امروز که نسخه جدیدی از سایت فارسجو راه اندازی و آپلود شد، نرم افزار سایت در یک قاعده استاندارد به فعالیت خود ادامه داده است و مشکلی در روند اجرایی و تعاملی سایت وجود نداشته است. همانطور که قبلا اعلام شد، این نسخه از سایت بروز رسانی در هسته خود تا اطلاع ثانوی نخواهد داشت و صرفا توجه تیم توسعه به ارتقاع سطح و کاربرد سرویس های فارسجو می باشد.

نظرات پذیرفته شده:   0